Vyberte stránku

Jak vznikla káva

Káva a kráva se nejenom rýmuje, ale i kombinuje, tedy to mléko od krávy do kávy myslím:)
Jelikož píšu svůj druhý článek a web se jmenuje na kafi, ráda bych po představení mé osoby začala tím, jak káva vznikla.
Teorií je samozřejmě víc, mně se nejvíc líbí ta o koze. Takže to už máme kávu, krávu a kozu.
Mimochodem, přiznám se, že kávu s kozím mlékem jsem ještě nepila:) Takže k té kávě! Představte si rok cca 900, jak chlapec jménem Kaldi pase kozy v oblasti Kaffa někde v Etiopii a jedna se mu zaběhne, najde jí u keře, který okusuje a je najednou taková jiná, rychlejší, veselejší…..tak ho zajímá, co to snědla, ano a tak to všechno vzniklo, ten chlapec na vlastní triko zkusil zrnek pár a stal se z něho kávový král.
Káva má takovou moc, že po ropě je druhým největším artiklem na světe. Denně se vypije okolo 2 miliard šálků.

Víte, že je káva ovoce?

Má červené plody podobné třešni. Uvnitř plodu jsou dvě semínka a to jsou ta dvě kávová zrnka.
Miluji kavárny, jsou pro mě odpočívárnou, nabíječkou, sdílečkou, meditací, inspirací. Zjistila jsem, že dle legend byla otevřena 1.kavárna v Mekce v 15.století a v Evropě v roce 1645 v Benátkách, kde jinde než v Itálii.
Co je ještě zajímavé, káva byla pokřtěna. Příběh praví, že když dorazila v 17.století do Evropy – mimochodem rostlinku se podařilo získat v roce 1616 Holanďanům, někteří katoličtí knězi jí označili za nápoj „Satanův“. Bylo to kvůli obavám, že by mohla nahradit víno, které, jak věřili, bylo posvěceno Kristem. Naštěstí papežovi Klementu VIII. káva chutnala a tak náboženské dilema vyřešil tím, že kávu nechal pokřtít.

Zní to báječně, nejvíce mi chutnají posvěcené nápoje voda víno káva, voda nám dává život, víno ho obohacuje a káva umocňuje. Tak to vnímám já.
Používáme pouze dva druhy kávy – arabica a robusta, z čehož arabica tvoří 70% podílu světové produkce. Největšími producenti jsou nyní Brazílie, Vietnam, Indonésie a Kolumbie.
U kafe se dobře blafe, proto Vás zvu na pokec, ráda podám pomocnou ruku u lahodného moku a snad občas úsměv na tváři vyloudím, to všechno chci a smím:) proto teď jeden kávový vtip připojím: Chuck Norris umí vypít kávu s mlékem tak, že vypije mléko a káva mu v šálku zůstane…..haha, dobře, ale za úsměv to stojí:)

O smíchu budu mluvit často, radost ze života a smích je mé hodně oblíbené téma
Mí milí čtenáři, životní nadšenci, smíškové i náhodile příchodící internetoví surfaři, všem vám přeji krásné dny s úsměvy na tváři.
Slyšela jsem, že když budete úsměv trénovat, ústa si směrem nahoru tvarovat, vydrží vám pak napořád Tak trénujte a občas si na mě vzpomeňte, když v zrcadle se uvidíte.
pa vaše Kamila Rozmilá